Blog > Komentarze do wpisu
Thomas Harris - Milczenie owiec

Milczenie owiec jest to książka, którą każdy wielbiciel thrillerów psychologicznych powinien mieć w swojej biblioteczce.

Seria morderstw młodych kobiet wywołuje panikę w USA. Agentka Starling, studenka FBI, zostaje przypadkowo wmieszana w sprawę Buffalo Billa przez Hannibala Lectera - inteligentego psychiatrę zamkniętego w zakładzie dla psychicznie chorych, który bawi się z nią w "kotka i myszkę". To, czy uda jej się rozwiązać tę sprawę, ma zadecydować o jej karierze.

Przed przeczytaniem tej powieści film już miłam za sobą. Czy to dobrze? Z jednej strony tak, bo czytając miałam przed oczami obraz Antony'ego Hopkinsa, który w filmie wcielił się w rolę Hannibala Lectera i łatwiej było mi go sobie wyobrazić, jego gesty przy danej wypowiedzi, mimikę... Z drugiej strony - wszystkiego już się spodziewałam. Milczenie owiec to mrożąca krew w żyłach, zapierająca dech w piersiach książka dla tych, którzy jeszcze filmu nie obejrzeli. Pod tym względem żałuję, że w moim przypadku ekranizacja była pierwsza.

Warto przeczytać, choćby dla samej postaci doktora Hannibala Lectera. Misternie dopracowane szczegóły, przebiegłość i zawiłość jego osoby hipnotyzowała mnie i wabiła. Podobała mi się gra słów między nim a Clarise Starling, jego cięte riposty i psychologiczne, niekiedy niezrozumiałe dla czytelnika monologi. Jego wyczulony zmysł powonienia i nieomylność. Wodzenie policji oraz pani gubernator za nos, i to z jakim wdziękiem.

Jedyne, co mi się nie podobało, to oszczędność słów i suchość opisów. Chciałabym przeczytać ten thriller w oryginale. Książka nie wzbudzila we mnie większych emocji.

czwartek, 20 stycznia 2011, marchefwbutonierce

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: jimmy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/20 23:44:21
Noga Hana Solo w zamrażarce na czarną godzinę! Grejt książka, grej recenzja. :*
-
j.szern
2011/04/26 08:31:30
Lubię jeszcze "Czerwonego smoka" z tej serii. "Hannibal" był trudny w odbiorze, a "Hannibal po drugiej stronie lustra" - cóż, można to przeczytać - ale na własne ryzyko :)
-
2011/04/27 18:22:05
"Hannibal po drugiej stronie maski" czeka na półce ;)