Blog > Komentarze do wpisu
Stephen King - Misery

Paul Sheldon jest autorem romansów. Czytelniczki uwielbiają Misery Chastain. Jednak autor ma już dość swojej bohaterki i postanawia uśmiercić ją w książce Dziecko Misery. Pewnego razu, gdy jedzie pijany samochodem, powoduje wypadek. Ma zmiażdżone nogi, jednak ratuje go była pielęgniarka - Annie Wilkes. Jak się okazuje, Annie uwielbia powieści o Misery. Jest zdenerwowana, gdy dowiaduje się, że jej ulubiona bohaterka umarła i wini za to Paula. Zmusza go, aby napisał tylko dla niej Powrót Misery. Annie znęca się nad nim, poddaje go torturom, jakich nie znał, aby stworzył dla niej tę powieść.

Misery jest pierwszą powieść Kinga, jaką miałam w rękach. Autor w niesamowity sposób buduje napięcie, oszukuje, intryguje... Gdy wydaje się, że wszystko będzie dobrze, naraz wali się w gruzy. Dzięki Kingowi raz lubiłam Annie, raz się jej bałam, albo nienawidziłam.

Od początku lektury akcja jest wartka, cały czas coś się dzieje. Podobno nie jest to często stosowany zabieg u Kinga. Zaczynając książkę, miałam wrażenie że autor utożsamia się z Paulem Sheldonem, ale szybko to wrażenie minęło. Gdy przerywałam powieść, zastanawiałam się czy narracja była pierwszo, czy też trzecioosobowa. Oczywiście była trzecioosobowa, jednak Stephen King mistrzowsko opisuje uczucia i każdą najdrobniejszą myśl bohatera.

Czy Misery zachęciła mnie do przeczytania innych powieści Kinga? Zdecydowanie tak.

 

Spłukać.

czwartek, 17 marca 2011, marchefwbutonierce

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: molowniczka, 82.160.104.*
2011/03/26 15:33:08
Ja z moim bratem czytałam książkę tego autora "Po zachodzie słońca" i bardzo mi się podobała. Ogólnie książki Stephena Kinga są super! Mój brat jest jego fanem i opowiada mi książki, które już przeczytał kiedyś sama po nie sięgnę.
-
2011/04/27 15:39:09
Uwielbiam Kinga, a "Misery" moim zdaniem to jedna z jego najlepszych powieści.
-
Gość: jimmy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/05/07 13:41:12
Ja nie lubiłam Annie ani przez moment. Ha, a ja jeszcze w najbliższym czasie mam do przeczytania 5 jego książek! :d